Wszystko o siatkówce

Piłka siatkowa, inna polska nazwa siatkówka (ang. volleyball) – popularna sportowa gra zespołowa kobiet i mężczyzn.

Zasady gry

Celem gry jest przebicie piłki nad siatka tak, by upadła na polu drużyny przeciwnej lub zmuszenie rywali do popełnienia błędu (np. odbicia piłki w aut). Piłkę można odbijać (nie może być złapana lub rzucana) dowolną czescia ciała. Jeden i ten sam zawodnik nie może odbić piłki dwa razy z rzedu, a drużyna może piłke odbić co najwyżej trzy razy (nie liczac dotkniecia piłki przez blok), zanim przebije ja na pole przeciwnika.

Punkt przyznaje sie za każda wygrana akcje tj. wtedy, kiedy piłka upadnie na boisko przeciwników, kiedy przeciwny zespół popełni bład lub zostanie ukarany kara.

W przeciwienstwie do wiekszosci gier zespołowych, czas gry nie jest limitowany. Mecz toczy sie aż jedna z drużyn wygra 3 sety (tak wiec gra sie co najwyżej 5 setów). Piaty set rozgrywany jest obecnie jako tie-break (do 15 punktów). Drużyna wygrywa set, jesli zdobędzie co najmniej 25 punktów i ma co najmniej 2 punkty przewagi nad przeciwnikiem.

Wymiary boiska

Wymiary boiska do gry w piłke siatkowa. Boisko do gry jest prostokatem o wymiarach 18 x 9 m otoczonym strefa wolna o szerokosci co najmniej 3 m z każdej strony (na zawodach organizowanych przez FIVB wolna strefa musi miec co najmniej: 8 m za liniami koncowymi i 5 m za bocznym boiska). Os linii srodkowej dzieli boisko na dwa równe pola o wymiarach 9 x 9 m każde. Na każdej stronie wyznaczone jest pole ataku, ograniczone linia srodkowa, liniami bocznymi i linia ataku znajdujaca sie 3 m od osi linii srodkowej i wpisana w pole ataku. Ponadto istnieje pole zagrywki o szerokosci 9 m i głebokosci równej szerokosci wolnej strefy, znajdujace sie poza każda linia koncowa.

Skład zespołu i jego ustawienie

Mecze siatkówki rozgrywane sa przez dwa 6-osobowe zespoły, a łacznie z rezerwowymi jeden zespół może składac sie maksymalnie z 12 zawodników, trenera, asystenta trenera, lekarza i masażysty. Podstawowymi pozycjami w siatkówce sa: przyjmujacy, atakujacy, srodkowy, rozgrywajacy i libero. Kapitanem zespołu może zostac jeden z zawodników z wyjatkiem libero i tylko on ma prawo w imieniu drużyny poprosic o wyjasnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez sedziów.

Przed rozpoczeciem każdego seta trener musi przekazac kartke z ustawieniem początkowym swojego zespołu, co jest niezbedne do kontrolowania porzadku rotacji zawodników w czasie gry. Rotacja zawodników nastepuje wtedy, kiedy zespół odbierajacy zagrywke zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy dokonuja wtedy zmiany pozycji, przesuwajac sie o jedna zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycje 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycje 6, itd...)